Product Details for HOSHIZAKI WLR60BD4
Features
  • Dimensions: 60" W x 33.25" D x 40.25" H
  • Net capacity of 17.22 cubic feet
  • Innovative air distribution system distributes air evenly to maintain product temperature
  • Enamel coated evaporator coil for extended life
  • Stainless steel exterior (front, sides, top) and a stainless steel interior
  • The drawer slides are constructed of 14 gauge stainless steel with durable acetal rollers
  • Extruded aluminum flush mount drawer handles
  • (4) stainless steel drawers, fully welded construction and securely fastened in the cabinet
  • Insulated with 2" CFC free, foamed in place polyurethane
  • Drawers capacity: (2) 12" x 10 half size pans and (2) 12" x 6.5 1/3 size pans, 6 deep pans (pans by others)
  • Engineered to maintain food safe temperatures in 100(degree)F ambient conditions
  • R290 refrigerant
  • (4) 6" Stem Casters (2 with brakes) are standard
  • Optional kits: 2" or 4" casters, Overshelves (single or double), Stainless steel back, Drawer divider bars (vertical or horizontal), Drawer locks
  • Nominal Compres. of 1354 BTU/hr at 1/5 HP
  • 115v/60/1, 10 ft. cord and plug
  • Shipping Crate: 63.75" L x 35.75" D x 40" H at 430 lbs
  • 7-7-7 Warranty (seven years labor, seven years parts, seven years compressor)
Description
The WLR60B-D4 also includes Drawers capacity: (2) 12" x 10 half size pans and (2) 12" x 6.5 1/3 size pans, 6 deep pans (pans by others), (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus the drawer slides are constructed of 14 gauge stainless steel with durable acetal rollers. Electrical consumption of 1.26 kWh/day at 3 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. Optional kits: 2" or 4" casters, Overshelves (single or double), Stainless steel back, Drawer divider bars (vertical or horizontal), Drawer locks. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty (visit hoshizakiamerica.com/support/warranty for eligibility information).
Key Features