Product Details for HOSHIZAKI UR60BLPD4
Features
  • Dimensions: 60" W x 30" D x 31.9" H
  • Net capacity of 15.1 cubic feet
  • Innovative air distribution system distributes air evenly to maintain product temperature
  • Enamel coated evaporator coil for extended life
  • Stainless steel exterior (front, sides, top) and a stainless steel interior
  • The drawer slides are constructed of 14 gauge stainless steel with durable acetal rollers
  • Extruded aluminum flush mount drawer handles
  • (4) stainless steel drawers, fully welded construction and securely fastened in the cabinet
  • Insulated with 2" CFC free, foamed in place polyurethane
  • Drawers capacity: Top: (1) 12" x 20" full size pan and (2) 1/4 size pans. Bottom: (1) full size pan (pans by others)
  • Engineered to maintain food safe temperatures in 100(degree)F ambient conditions
  • R290 refrigerant
  • (4) 2.25" Stem Casters (2 with brakes) are standard
  • At only 31.9" tall, Low Profile Refrigerator is ADA compliant
  • Optional kits: 4" or 6" casters, Overshelves (single or double), Stainless steel back, Drawer divider bars (vertical or horizontal)
  • Nominal Compres. of 1354 BTU/hr at 1/5 HP
  • 115v/60/1, 10 ft. cord and plug
  • Shipping Crate: 62.5" L x 34" D x 35.5" H at 346 lbs
  • 7-7-7 Warranty (seven years labor, seven years parts, seven years compressor)
Description
The UR60B-LPD4 also includes Drawers capacity: Top: (1) 12" x 20" full size pan and (2) 1/4 size pans. Bottom: (1) full size pan (pans by others), (4) 2.25" stem casters (2 with brakes) are standard, plus the drawer slides are constructed of 14 gauge stainless steel with durable acetal rollers. Electrical consumption of 0.94 kWh/day at 3 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. Optional kits: 4" or 6" casters, Overshelves (single or double), Stainless steel back, Drawer divider bars (vertical or horizontal). The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, ADA Compliant, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty (visit hoshizakiamerica.com/support/warranty for eligibility information).
Key Features