Product Details for HOSHIZAKI UR48AGLP01
Features
  • Discontinued - Replaced by UR48B-GLP01
  • Dimensions: 48" W x 31.5" D x 31.9" H
  • Net capacity of 12 cubic feet
  • Innovative air distribution system distributes air evenly to maintain product temperature
  • Enamel coated evaporator coil for extended life
  • Stainless steel exterior (front, sides, top) and a stainless steel interior
  • Field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req'd)
  • One piece, full door length chrome handle per door
  • (2) stainless steel doors with ABS interior liner
  • Insulated with 2" CFC free, foamed in place polyurethane
  • (2) epoxy coated wire shelves adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports
  • Engineered to maintain food safe temperatures in 100(degree)F ambient conditions
  • R290 refrigerant
  • (4) 2.25" Stem Casters (2 with brakes) are standard
  • Automatic off-cycle defrost
  • Optional kits: 2.25" or 6" casters, Epoxy wire shelf, Stainless steel back, Overshelves
  • Nominal Compres. of 798 BTU/hr at 1/5 HP
  • 115v/60/1, 10 ft. cord and plug
  • Shipping Crate: 51" L x 36" D x 36" H at 265 lbs
  • ENERGY STAR(R) qualified
  • Five Years compressor warranty, Three Years parts and labor warranty
Description
The UR48A-GLP01 also includes (2) epoxy coated wire shelves adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports, (4) 2.25" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req'd). Electrical consumption of 1.15 kWh/day at 2.6 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. Optional kits: 2.25" or 6" casters, Epoxy wire shelf, Stainless steel back, Overshelves. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, ADA Compliant, ADA Compliant, ENERGY STAR(R) Qualified and includes a five years compressor warranty / three years parts and labor warranty.