Product Details for HOSHIZAKI SR27A12M
Features
  • Discontinued - Replaced by SR27B-12M
  • Dimensions: 27" W x 34" D x 44.25" H
  • Net capacity of 6.22 cubic feet
  • Innovative air distribution system distributes air evenly to maintain product temperature
  • Enamel coated evaporator coil for extended life
  • Field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req d)
  • Stainless steel exterior (front, sides, top) and a stainless steel interior
  • Extruded aluminum flush mount door handle
  • (1) stainless steel door with ABS interior liner
  • Insulated with 2" CFC free, foamed in place polyurethane
  • (1) epoxy coated wire shelf adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports
  • Engineered to maintain food safe temperatures in 100(degree)F ambient conditions
  • R290 refrigerant
  • (4) 6" Stem Casters (2 with brakes) are standard
  • Includes (12) polycarbonate plastic 1/6th size pans, 4" deep (can accept 6" deep pans)
  • 27" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard
  • Nominal Compres. of 1354 BTU/hr at 1/5 HP
  • 115v/60/1, 10 ft. cord and plug
  • Shipping Crate: 36" L x 29" D x 46" H at 220 lbs
  • Automatic time-initiated heated defrost
  • Five Years compressor warranty, Three Years parts and labor warranty
Description
The SR27A-12M also includes (1) epoxy coated wire shelf adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports, (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req'd). Electrical consumption of 1.9 kWh/day at 2.4 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. 27" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation and includes a five years compressor warranty / three years parts and labor warranty.